Блаженний камінь

Історія Манявського Скиту приховує багато нерозгаданих досі таємниць. А найбільшою загадкою для дослідників залишаються цілющі властиві води, яка збирається всередині печери, що утворилася у велетенському камені, який лежить на горі поряд із монастирем.

Тут ченцям Скита з’являлася сама Цариця Небесна. Здавна монахи використовували цю воду для зцілення недужих, тож недаремно, мабуть, цю брилу нарекли “Блаженним каменем”.

Камінь-брила із гротом, який нагадує велетенський горган з отвором, що за 400 метрів від виїзної брами монастиря. Грот цей і є давнім житлом ченців – скитом.

Історія стародавнього печерного скиту все ще малодосліджена. Тільки з легенд і переказів можна дізнатись про те, як провадили сво богомільне життя у печері Блаженного каменя його перші поселенці. І чи не в кожній такій оповіді є свідчення про те, що монахи здавна займалися зціленням. У горах вони збирали трави і квіти, настоювали їх на тутешній чудодійній воді – і не було кращих ліків від усіляких недуг.

Невідомо, коли і чому занепав стародавній скит у печері Блаженного каменя. Можливо, до цього спричинилося монгольське нашестя. Але минули роки, і за сподвижнецтва Іова Княгеницького, який спершу жив пустельником у лісах біля Маняви, в 1612 році постали перші будівлі нинішнього монастиря. Монахи знали про чудодійні властивості води з Блаженного каменя. По цю воду, як по ліки для відновлення зору та ослаблення болю, прибували навіть посланці європейських монархів. Та коли за наказом австрійської влади в 1785 році монастир у маняві закрили, джерело у Блаженному камені… пересохло. Понад двісті років печера була сухою. І тільки з відновлення монастиря тут знову почали збиратися краплі цілющої води. Були неодноразові випадки зцілення цією святою водою. За свідченням ченців, від води з Блаженного каменя видужала дівчина, яка хворіла на виразку шкіри, мужчина із Києва який чекав операції на обличчя, також від чудодіної води в час хрещення отримав зцілення п’ятнадцятилітній хлопчик, який від народження пересувався на інвалідному візку. Вода допомага відновлювати зір і зцілює хвороби костей.